Pełna galeria zdjęć znajduje się poniżej relacji.

Sprawozdanie Zarządu Oddziału na XX Zjazd PTTK Oddziału Ziemi Brzeskiej

2 lipca 2022 roku

 

Szanowni Goście! Drogie koleżanki i koledzy!

 

Spotykamy się na kolejnym zjeździe PTTK Oddziału Ziemi Brzeskiej. Jest to zjazd z wielu powodów wyjątkowy:

– po pierwsze: jest zjazdem jubileuszowym – dwudziestym,

– po drugie odbywa się po 5 latach, a nie jak zwykle po 4,

– po trzecie w trakcie minionej kadencji miała miejsce pandemia, która w sposób znaczący zmieniła charakter naszej działalności. Przez wiele miesięcy ze względu na reżim sanitarny praktycznie nie mogliśmy prowadzić żadnych działań statutowych. Kolejne miesiące to obostrzenia skutkujące niewielkimi inicjatywami na rzecz członków naszego oddziału, ale dla zarządu to był czas niezwykle żmudnej pracy, aby zachować dotychczasowy model funkcjonowania bez znaczącego uszczerbku. Jako prezes czułam się odpowiedzialna za to, żeby nie zaprzepaścić wspaniałego dorobku naszego Oddziału i dzisiaj z wielką satysfakcją mogę stwierdzić, że udało się. Przez czas pandemii ( z zachowaniem ogólnie przyjętych środków ostrożności) miałam stały kontakt ( telefoniczny, mailowy, a często osobisty ) z zarządem Oddziału oraz z wieloma członkami PTTK, którzy często potrzebowali kontaktu, wsparcia czy chwili rozmowy. Dla wszystkich  był to niełatwy czas i dlatego z radością mogę stwierdzić, że nie straciliśmy swoich członków, a wręcz przeciwnie, zyskaliśmy nowych. W tym miejscu, dziękuję wszystkim za wsparcie, pomoc i życzliwość w tych trudnych momentach.

Zjazd jest znakomitą okazją do podsumowania naszej działalności, do zastanowienia się, gdzie jesteśmy i co pragniemy osiągnąć w najbliższej przyszłości. To taki swoisty rachunek sumienia, który w PTTK jest statutowym warunkiem wyboru nowych władz Oddziału i wyboru delegatów na Regionalną Konferencję Oddziałów, która odbędzie się w Opolu 24 września b.r. Na opolskiej konferencji wybrani zostaną delegaci, którzy będą reprezentować  nasze województwo na XX Walnym Zjeździe  PTTK,  zaplanowanym na grudzień b.r. w Warszawie.

Na początku należy wspomnieć, że nie wszyscy członkowie doczekali tej chwili. Odeszli od nas : doktor Jan Majewski – honorowy członek Zarządu PTTK Oddziału Ziemi Brzeskiej oraz również członek zarządu – Maria Jantosz. Uczcijmy chwilą ciszy ich pamięć i innych zmarłych członków brzeskiego oddziału.

Na poprzednim zjeździe, zajmowaliśmy pierwsze miejsce w woj. opolskim pod względem liczebności członków i tak jest również po 5 latach. Wprawdzie liczba kół zmalała z 17 na 11, ale wzrosła liczba członków z 584 na 687, co jest niezwykle satysfakcjonujące biorąc pod uwagę dwa lata pandemii. Największą niespodziankę sprawiło nam powstanie Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego „Włóczykije” w Lubszy, założonego przez kol. Renatę Wadówkę. Koło rozwija się niezwykle dynamicznie i zaskakuje różnorodnością działań. Już samo zawiązanie koła i wręczenie legitymacji pierwszym członkom było w naszej ocenie ważnym wydarzeniem lokalnym. Zostałam zaproszona do Lubszy wraz z kol. Elżbietą Kużdżał – wiceprezesem ds. młodzieży. Przyjemnie zaskoczyła nas obecność licznych rodziców, nauczycieli, dyrektora szkoły, a nawet wójta gminy, co świadczyło o randze uroczystości. Kol. Renata Wadówka i kol. Grzegorz Wadówka otrzymali w tym roku brązowe odznaki  „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży”. Liczebnością i aktywnością wyróżniają się koła: „Obieżyświat” – ponad 200 członków ( prezes Wilhelma Barańska ) i „Jarzębina” – 168 członków ( prezes Marek Ściślak) „ Cisy” – 63 członków ( nowo wybrana prezes Anna Madejska – Baranowska, a wcześniej Ryszard Sobolewski). Należy wspomnieć również o kole „Zieloni” – ok. 50 członków ( prezes Remigiusz Oliwa ) funkcjonującym w środowisku wojskowym. Pozostałe to: „Active” ( prezes Małgorzata Naumowicz), „Watra” ( prezes Elżbieta Kużdżał ), „Przewodnicy” ( prezes Tadeusz Jurek), „Leśnik” ( prezes Urszula Franczak ), „Mali Odkrywcy” –pierwsze koło istniejące w przedszkolu ( prezes Kamila Kuriata ), SKKT w PSP Nr 1 ( prezes Paweł Kulczycki )

Na poprzednim zjeździe kol. Lucjusz Bilik w swoim wystąpieniu stwierdził, że inni się zwijają, a wy się rozwijacie i cieszy fakt, iż to określenie przez kolejne pięć lat nie straciło na aktualności. My jesteśmy dumni ze swoich osiągnięć  i z optymizmem patrzymy w przyszłość. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że za tymi sukcesami stoi praca wielu osób, które z oddaniem poświęcały swój wolny czas działalności w PTTK.

Ustępujący Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej tworzyły następujące osoby: ja jako prezes – szóstą kadencję, dwoje wiceprezesów: Elżbieta Kużdżał – do spraw młodzieży (cztery kadencje) i Tadeusz Jurek – do spraw statutowych (ponad 30 lat pełni funkcję członka zarządu), Anna Madejska-Baranowska- sekretarz,  Ryszard Małek – skarbnik oraz członkowie zarządu – Maria Jantosz, Marian Stachuła, Marek Ściślak  oraz Jerzy Grycan

Oddziałową Komisję Rewizyjną stanowiły koleżanki: Lucyna Mystek –  przewodnicząca,  Elżbieta Pleszkun i Małgorzata Naumowicz. Na nadzwyczajnym zjeździe PTTK Oddziału Ziemi Brzeskiej, który odbył się 13 listopada 2017 r. ( dotyczył zmian w statucie) podjęto uchwałę, aby nie powoływać Oddziałowego Sądu Koleżeńskiego, ponieważ przez wiele lat nie było żadnych problemów w Oddziale, którymi musiałby się zajmować. Wnioskujemy, aby nie powoływać Sądu Koleżeńskiego również w obecnej kadencji. Koledzy: Jan Janota, Bogdan Derlatka i Wiesław Chmielewski tworzyli Oddziałową Kapitułę Odznaczeń.

Kadra programowa Oddziału czyli przewodnicy, przodownicy, piloci, instruktorzy,  to 21 osób.

Komisja Rewizyjna złoży swoje odrębne sprawozdanie.

W trakcie mijającej kadencji nie było żadnych zmian osobowych we władzach Oddziału i pragnę z zadowoleniem podkreślić, że nasza współpraca układała się bardzo dobrze. Na ostatnim Zjeździe Oddziału jedynym wnioskiem dotyczącym działań na kolejną kadencję był wniosek, aby kontynuować dotychczasowe kierunki, co zostało zrealizowane. Z satysfakcją przekażemy Oddział PTTK Ziemi Brzeskiej nowo wybranemu zarządowi.

Sytuacja materialna oddziału na chwilę obecną jest stabilna i pozwala na płynne regulowanie należności wynikających z posiadania lokalu przy ul. Rynek 4 i wynajmu lokalu przy ul. Chrobrego 18. Niestety, sytuacja pandemiczna nie sprzyjała stabilizacji.  Nad  funduszami czuwa nasza nieoceniona księgowa p. Ewa Kowalska i skarbnik, kol. Ryszard Małek – bardzo Wam za to dziękuję. Należy wyraźnie zaznaczyć, że wszyscy członkowie władz Oddziału pracują społecznie i nie otrzymują  żadnego wynagrodzenia.

Na obraz Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej w lokalnej społeczności wpływa działalność kół w różnych środowiskach: wśród dzieci, młodzieży, seniorów, niepełnosprawnych, kolejarzy, leśników czy wojskowych.

W tym miejscu chciałabym, niestety, w dużym skrócie, przybliżyć gościom i delegatom charakter działalności poszczególnych kół w czasie ostatniej kadencji. Jako prezes koła „Obieżyświat” zorganizowałam 60 imprez turystycznych, w których uczestniczyło ok. 3 tysięcy osób, w zdecydowanej większości seniorzy. Wiele wyjazdów ma charakter cykliczny, ze względu na tradycje i zapotrzebowanie, np. zawsze na zakończenie sezonu w programie znajduje się wyjazd do Krakowa, co roku zwiedzamy Wrocław w różnych odsłonach, co roku jedziemy na Święto Karpia. Moim „oczkiem w głowie” jest Opolszczyzna ze swoim drewnianym budownictwem. Wielokrotnie penetrowaliśmy zamki i pałace Wielkopolski, a ostatnio fascynującym odkryciem  jest Górny Śląsk – szczególnie, Zabrze, Gliwice, Rybnik, Tarnowskie Góry. Dużym wsparciem w czasie tych wypraw jest dla mnie kol. Elżbieta Tokarz, która od wielu lat z niesłabnącą energią i zaangażowaniem przybliża uczestnikom legendę i historię ludzi, obiektów oraz wydarzeń. Kolejny cykl cieszący się dużym zainteresowaniem to wyjazdy zagraniczne do Pragi, na Bałkany, Sycylię, do Rumunii, Hiszpanii, Bawarii i Szwajcarii Czeskiej oraz Saksońskiej. Wysoki poziom organizacyjny (dzięki współpracy z Biurem Turystyki Szkolnej Eurotramping z Opola), bogactwo programu krajoznawczego i niezwykle sympatyczna atmosfera panująca na naszych  wycieczkach sprawia, że zostaną one na długo w pamięci uczestników. 

Kol. Elżbieta Kużdżał z kołem „Watra” to nasz oddziałowy „kaowiec”- ponad 20 wyjazdów do teatru, opery, filharmonii, czy Capitolu na przedstawienia, koncerty, wystawy. W 2019 r. zrealizowała zadanie pn. „Z PTTK do kultury” finansowane przez   Burmistrza Brzegu, p. Jerzego Wrębiaka. Po kilku latach przerwy wraca realizacja cyklicznego zadania „Kultura fizyczna wśród seniorów”. Oferta opracowana i złożona przez kol. Elżbietę Kużdżał z ramienia PTTK została pozytywnie oceniona i będzie realizowana od lipca do grudnia 2022 roku.

Koło PTTK „Mali Odkrywcy” – pierwsze w Polsce koło przedszkolne prowadzone przez kol. Kamilę Kuriatę w Publicznym Przedszkolu Nr 5, to duma naszego Oddziału. Można śmiało powiedzieć, że jest to koło rodzinne, ponieważ mali członkowie po ukończeniu przedszkola dalej pozostają wraz z rodzicami członkami swojego przedszkolnego koła. W ramach funkcjonowania koła są organizowane coroczne Rajdy Rowerowe Przedszkolaka (w tym roku odbyła się 14 edycja) zapraszające przedszkolaków, ich rodzeństwo i rodziców do rowerowego przejazdu ulicami miasta. Kończą się one na brzeskim stadionie wielkim piknikiem z wieloma atrakcjami dla dzieci i dorosłych. W tym roku liczba uczestników przekroczyła 200 osób. Kolejną cenną inicjatywą funkcjonującą w PP Nr 5 jest coroczny konkurs ”Brzeg- moje miasto”, którego uczestnikami są reprezentanci z wszystkich brzeskich przedszkoli. Zawsze wzbudza on wiele emocji, a jednocześnie uczy, by poruszać się nie tylko utartymi ścieżkami, ale poznawać inne ciekawe zakątki naszego miasta i kraju. Zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu już od najmłodszych lat. Przedszkolaki biorą również udział w wielu wycieczkach, np. do Kużni, gdzie poznawały tamtejszą florę i faunę z pracownikiem Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Odwiedziły milickie stawy hodowlane i przeżyły niesamowite emocje obserwując liczne ptactwo w naturze. Zwiedziły również kopalnię srebra w Srebrnej Górze oraz fabrykę w Krośnicach produkującą bombki, gdzie przedszkolaki poznały cały proces produkcji tych pięknych ozdób choinkowych.

Przedszkole realizowało również we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego i Marszałkiem Andrzejem Bułą projekt Eduko „Odkrywamy tajemnice Brzegu”, w wyniku czego powstał pakiet turystyczny dla dzieci wraz z odznaką „Młody odkrywca tajemnic Brzegu”. Kolejny projekt Eduko to „ Przyjaciel zaklęty w dźwiękach”- zajęcia bębniarskie uwalniające emocje. Wszystkie te działania to zasługa pracowników przedszkola, rodziców, różnych organizacji, ale przede wszystkim kol. Małgorzaty Naumowicz – dyrektora Publicznego Przedszkola Nr 5 i wieloletniego członka PTTK. Doceniając ogrom ich pracy i zaangażowanie Zarząd PTTK Oddziału Ziemi Brzeskiej wystąpił z wnioskiem do Zarządu Głównego o odznaczenia, które z dumą wręczyłam 23 czerwca 2022 roku w czasie uroczystego zakończenia roku przedszkolnego. Brązowe i srebrne odznaki „ Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” otrzymały koleżanki: Lucyna Adwent, Kamila Kuriata, Monika Kużdżał, Genowefa Stefaniszyn, a kol.  Małgorzata Naumowicz otrzymała złotą odznakę „Zasłużony w pracy PTTK wśród młodzieży” oraz medal „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. Przedszkole natomiast może poszczycić się „Medalem PTTK za pomoc i współpracę” nadanym przez Zarząd Główny PTTK. W okresie ostatnich kilku lat dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 5 zdobyły ponad 200 odznak  „Siedmiomilowe buty”. Również należy nadmienić, że kol. Małgorzata Naumowicz od wielu lat, w imieniu PTTK Oddziału Ziemi Brzeskiej składa oferty na realizację zadań z dziedziny turystyki   ogłaszanych przez Burmistrza Brzegu i każdorazowo otrzymuje dofinansowanie. Dodam jeszcze, że Koło „ Active” działa również przy Przedszkolu Nr 5, skupiając w swoich szeregach dorosłych propagujących prawie wyczynową turystykę –rowery, kajaki czy narty. Bardzo dziękuję koleżance za wielkie serce i zaangażowanie w działania turystyczne, szczególnie te, na rzecz dzieci. 

Kol. Marek Ściślak i jego Koło „Jarzębina” to specjaliści w organizowaniu rajdów pieszych, górskich, rowerowych, tzw. turystyka kwalifikowana ( 39 imprez – udział ok. 640 osób) oraz turystyka powszechna – 51 wycieczek krajowych i zagranicznych ( ok. 2400 uczestników ) oraz wyjazdy na imprezy kulturalne  do opery, teatru czy do Narodowego Forum Muzyki we  Wrocławiu. Dużym powodzeniem uczestników cieszyły się coroczne wyjazdy integracyjne do Lubszy oraz Bale Turysty ( 4 edycje).

Kol. Tadeusz Jurek wraz ze swoimi kolegami przewodnikami, w szczególności, z kol. Renią Budzik i kol. Marianem Stachułą to ambasadorzy naszej działalności turystyczno-krajoznawczej, ponieważ bardzo często oprowadzają wycieczki Brzeżan, ale też turystów z całej Polski.

Długo można by było wyliczać informacje o działalności kół tworzących nasz Oddział. I mam nadzieję, że usłyszymy o nich jeszcze w trakcie czekającej nas dyskusji. Cieszy fakt, że koła nie funkcjonują jako grupy zamknięte, ale przeciwnie, są otwarte dla wszystkich, nawet niezrzeszonych, co znakomicie poszerza ofertę turystyczną naszej lokalnej społeczności.

Z powodzeniem kontynuujemy Oddziałowe Szkolenia Animatorów Turystyki, w ramach których byliśmy: w 2017 r. na Mazurach ( spływ Krutynią ), w 2018 na Kaszubach, w 2019 na Podlasiu – Szlak Tatarski, a w roku obecnym: Kanał Ostródzko- Elbląski, Frombork, Malbork, Elbląg, Toruń i przekop na Mierzei Wiślanej. Zapewne uczestnicy tych wyjazdów zgodzą się z opinią, że nasze OSAT-y to wyjazdy profesjonalnie zorganizowane, mające ambitny program krajoznawczy i zawierające ważne elementy szkoleniowe, które podnoszą  wiedzę turystyczną naszego aktywu. W tym miejscu składam serdeczne podziękowania kol. Marianowi Stachule, który służył mi pomocą w ich przygotowaniu.

Sztandarową imprezą Oddziału i moim „oczkiem w głowie”  są organizowane przez nas od ponad dwudziestu lat Eliminacje Wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, których zwycięzcy reprezentują województwo opolskie w Legnicy i Golubiu-Dobrzyniu. W opinii uczniów, rodziców i nauczycieli impreza ta wyróżnia się świetną organizacją i przyjazną atmosferą, co wielokrotnie podkreślali uczniowie oraz nauczyciele. Ponadto, dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego, każdy uczestnik i jego opiekun otrzymują upominki, nagrody książkowe oraz dyplomy z podziękowaniami i gratulacjami. Warto tu odnotować sukcesy brzeskich uczniów i ich opiekunów, którzy od lat plasują się w czołówce województwa, a nawet kraju. Cieszymy się, że co roku przybywa uczestników w szkołach podstawowych, ale nie możemy tego samego powiedzieć o szkołach ponadpodstawowych. Wprawdzie pandemia zakłóciła funkcjonowanie konkursu, ale w tym roku mamy nadzieję powrócić do dawnej tradycji. Wśród wyróżniających się nauczycieli z Brzegu, którzy co roku przygotowują swoich podopiecznych należy wymienić: p. Beatę Kasprzak, p Beatę Skalską, p. Marzenę Kulebę, p. Annę Nakonieczną, p. Beatę Matyszczak, p. Agnieszkę Suską . Bardzo regularnie na eliminacjach pojawiają się dzieci i młodzież z Prudnika, Opola i Głuchołaz.

Co roku obchodzimy Turystyczny Dzień Dziecka i z tej okazji zabieramy najmłodszych członków PTTK na wycieczki autokarowe w atrakcyjne miejsca. Byliśmy w Srebrnej Górze, w Kudowie – na szlaku ginących zawodów, w Krasiejowie, w tym roku Wrocław. Każdy wyjazd był bogaty w różne atrakcje, konkursy z nagrodami oraz słodkie niespodzianki. Miejmy nadzieję, że z tej dziatwy i młodzieży, którym wszczepiamy turystyczną pasję, wyrosną kiedyś nasi godni następcy.

Popularyzacji turystyki tej bliskiej i tej bardzo dalekiej służy firmowana przez nasz Oddział „Kafejka pod globusem” na użytek, której został zakupiony projektor cyfrowy oraz ekran. Już szesnaście sezonów jej pomysłodawca kol. Jan Janota zabiega o to, aby co tydzień, od listopada do kwietnia nie zabrakło podróżników z pasją, którzy potrafią barwnymi opowieściami i niebanalnymi zdjęciami przybliżyć bywalcom kafejki zakątki Polski, Europy czy świata. Korzystamy z gościnności p. Grzegorza Pisaniaka z kawiarni „Ambrozja” przy ul. Długiej, w środy o godz.18.30. Również tutaj, dzięki inicjatywie kol. Marii Lewosz organizowaliśmy, w przeddzień Święta Niepodległości „Patriotyczne Śpiewanie”, a kol. Lucyna Mystek – nasza utalentowana, oddziałowa  plastyczka przygotowywała biało – czerwone kotyliony. Jest to nasz lokalny pomysł na uczczenie tego święta. Pełna sala śpiewających i znakomita atmosfera w czasie tych spotkań dowodzą potrzeby takiego działania w naszym  środowisku.

Wszystkie informacje dotyczące funkcjonowania Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej można znaleźć na stronie internetowej, którą z wielkim zaangażowaniem prowadzi kol. Michał Szkudlarek. Dodatkowym atutem oddziału jest kronika wydarzeń turystycznych prowadzona obecnie przez kol. Lucynę Mystek. Swoją barwną kronikę prowadzi również koło „Jarzębina” ( wydano 4 edycje kroniki). Są wśród nas członkowie, którzy skrupulatnie fotografują, opisują, a następnie udostępniają swoje zdjęcia na forach internetowych. Mistrzem w tej dziedzinie jest kol. Zbigniew Szypulski, którego zdjęcia możemy obejrzeć na sztalugach.

Ważnym zadaniem dla naszego zjazdu jest podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia jako obowiązującego Statutu Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego. Dotychczas działaliśmy na podstawie statutu PTTK z 17 września 2005 roku. Od tego czasu zaszło wiele zmian w otoczeniu prawnym PTTK, wynikających głównie ze zmian w Ustawie „ Prawo o stowarzyszeniach. Obecnie wszystkie oddziały towarzystwa muszą działać nie na podstawie indywidualnych statutów, ale jednolitego statutu PTTK. Ten aktualny statut został przyjęty na Nadzwyczajnym Zjeździe PTTK 7 kwietnia 2018 roku. Odpowiedni projekt uchwały nr 1 dzisiejszego zjazdu zostanie przedstawiony delegatom z rekomendacją do jej uchwalenia.       

Na zakończenie dodam, że staraliśmy się, aby dużo i dobrze mówiono o nas w mieście. Wiele razy można było usłyszeć o naszych inicjatywach i działaniach w Radiu Opole, w Radiu z Pasją. Często pisała o nas prasa brzeska i chętnie zamieszczała sprawozdania z naszych imprez i uroczystości.

Ten kierunek propagowania wiedzy o PTTK i jego działalności na naszym terenie oraz upowszechnianie turystyki i krajoznawstwa w różnych środowiskach należy podtrzymywać w nowej kadencji. W związku z tym, 2 lata temu, wróciliśmy do tradycji rozpowszechniania wśród uczestników imprez turystycznych naszej lokalnej odznaki „Turysta Ziemi Brzeskiej” w trzech stopniach. Już kilkaset osób jest posiadaczami tych odznak.

Na ostatnim posiedzeniu Zarządu kol. Jerzy Guziak zaproponował utworzenie Komisji do spraw Biegu na Orientację, co wzbogaciłoby ofertę turystyczno–krajoznawczą naszego oddziału. Mam nadzieję, że w dyskusji przybliży nam ten atrakcyjny temat.

Sądzę, że wyrazem uznania mieszkańców Brzegu dla mojej i naszego oddziału działalności jest fakt, iż w 2020 roku otrzymałam statuetkę „Złote Kotwice”- wyróżnienie przyznawane co 2 lata, w wyniku plebiscytu i decyzji Kapituły w trzech kategoriach, firmom, instytucjom i osobom wyróżniającym się swoją aktywnością społeczną, zawodową lub promocją na rzecz miasta Brzegu. Dla mnie to wyróżnienie jest szczególnie ważne , ponieważ  otrzymałam je w kategorii CZŁOWIEK. 

W pracy na niwie turystycznej wspierają nas m.in. Urząd Marszałkowski wraz z panem Marszałkiem Andrzejem Bułą, Departament d/s Turystyki wraz z p. Bartoszem Ostrowskim, Prezes Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Opolskiego, kol. Lucjusz Bilik (naszym przyjacielem jest), Starosta Powiatu, p. Jacek Monkiewcz, a szczególnie Burmistrz Brzegu, p. Jerzy Wrębiak oraz pracownicy Biura Promocji w Urzędzie Miasta, Muzeum Piastów Śląskich wraz z Dyrektorem, p. Dariuszem Byczkowskim oraz panie kustoszki Małgorzata Młynarska i Anna Techmańska, Biuro Urządzania Lasów i Geodezji Leśnej, Miejska Biblioteka Publiczna, Klub Wojskowy 1 Pułku Saperów z nieocenioną p. kierownik Janiną Koronkiewicz (naszym przyjacielem jest).

Kończąc ten, z konieczności krótki, przegląd naszych osiągnięć w minionej kadencji pragnę wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w działania naszego Oddziału serdecznie i gorąco podziękować za to, co uczynili i życzyć dalszej, owocnej pracy, na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa na Ziemi Brzeskiej.