PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA
Jura Krakowsko-Częstochowska

Termin: 20-21.04.2024 r. /2 dni/
530 zł – członkowie PTTK z opłaconą składką członkowską

Program wycieczki: Jura Krakowsko–Częstochowska to jeden z najbardziej malowniczych regionów Polski, rozciągający się na dł. ok 160 km od Częstochowy do Krakowa. Swą nazwą nawiązuje do pasma alpejskiego na pograniczu Francji i Szwajcarii, gdzie budujące je skały wapienne i marglowe przyporządkowano na okres jury. Stąd nazwa Jura. Malowniczy krajobraz tworzą bajkowe formy wapiennych ostańców, głębokie doliny, dziesiątki jaskiń. Naturalny krajobraz uzupełniają dzieła ludzkich rąk – malownicze warownie, zamki, strażnice, zwane Orlimi Gniazdami.

Trasa wycieczki: JASKINIA NIETOPERZOWA /zwana także Jerzmanowicką, Księżą Białą/ OJCÓW: to maleńka wioska na dnie Doliny Prądnika w samym sercu Ojcowskiego Parku Narodowego /jak mówi powiedzenie, że „małe jest piękne” / z ruinami Zamku zwanym Kazimierzowskim. PIESKOWA SKAŁA, Zamek na skale „Dorotka”, / XVI w. napis „Mnie tu zbudowano, a Bogu w opiekę podano, gdyż bez ratunku Jego, nie obroni nikt niczego” /, Maczuga Herkulesa -wapienny ostaniec. PUSTYNIA BŁĘDOWSKA – największy obszar występowania piasków lotnych „Polska Sahara”, OGRODZIENIEC – gotycko-renesansowy zamek Bonerów, zwiedzanie z przewodnikiem. Przejazd na obiadokolację i nocleg Zamek Bobolice, Hotel Jurajski.

II dzień po śniadaniu zwiedzanie zamków królewskich Bobolice i Mirów, przejazd do Żarki–Leśniów; sanktuarium NMP Leśniowskiej Patronki Rodzin /czas wolny/. Przejazd do ZŁOTEGO POTOKU: zwiedzanie Dworku Krasińskich z przewodnikiem. Przerwa obiadowa w Hotelu i restauracji ‘’Kmicic’’/obiad w cenie wycieczki. Powrót do Brzegu.

Świadczenia: autokar, obiadokolacja, nocleg, śniadanie, w 2 dniu obiad w restauracji „Kmicic”, wstępy do zwiedzanych obiektów, przewodnicy w obiektach, opieka pilota i przewodnika turystycznego na całej trasie, słuchawki – zestaw Tour Guide.

Wyjazd dn. 20.04.2024 r. godz. 5:45 przystanek komunikacji miejskiej na ul. Słowackiego i godz. 6:00 centrum przesiadkowe, parking PKS Brzeg

Zapisy codziennie /do 10.04.2024 r./ od poniedziałku do piątku w biurze PTTK, AVON na ul. Chrobrego 18 /naprzeciwko sądu/ w godz. 10:00- 16:00.
Ubezpieczeniem NNW objęci są tylko członkowie PTTK w ramach składki członkowskiej za 2024 r. Telefon kontaktowy: 517-965-646 Prezes Oddziału W. Barańska.

1. Z wizytą u królewny Marianny Orańskiej – 11.05.2024 r.
  2. Pokój – w samym sercu Stobrawskiego Parku Krajobrazowego – 25.05.2024 r.
  3. W gościnie u noblistki w Hrabstwie Kłodzkim -15.06.2024 r.
  4. Wakacje z PTTK: Wrocław w kolejnej odsłonie – 13.07.2024 r.
  5. Z wizytą u sąsiadów – Węgry, Tapollca, Balato, Budapeszt, Haduszoboszlo, Zakole Dunaju – 22-27/28.07.2024 r.