Angielski to język międzynarodowego biznesu, handlu, polityki oraz rozrywki. Obecnie uczy się go około półtora miliarda ludzi na świecie, co stanowi około jedną czwartą populacji całej Ziemi. W dzisiejszym świecie niemal pozbawionym granic, stał się on językiem uniwersalnym, który można usłyszeć wszędzie i którym wszędzie można się porozumieć.

Jak powszechnie wiadomo znajomość angielskiego jest niezbędna w wielu zawodach i warunkuje lepszy start w dorosłe życie. Posługiwanie się nim ułatwia komunikację w różnych zakątkach świata oraz umożliwia swobodne podróżowanie. Jest przydatny w wielu sytuacjach dnia codziennego np. podczas zakupów, korzystania z zasobów Internetu czy słuchania muzyki.

Z nauki języka angielskiego płynie wiele korzyści i warto rozpocząć ją jak najwcześniej. Dzieci w wieku przedszkolnym są niezwykle chłonne i ciekawe świata. Pojęcie bariery językowej jest im obce, co oznacza, że bez większych oporów posługują się nowymi zwrotami i słówkami w języku obcym. Ponadto ich aparat mowy dopiero się kształtuje i jest bardziej elastyczny, co sprawia, że o wiele lepiej radzą sobie z opanowaniem wymowy nowego języka. Ucząc się angielskich zwrotów i słówek doskonalą pamięć i poszerzają swoje horyzonty.

W Przedszkolu Publicznym nr 5 prowadzimy zajęcia z języka angielskiego we wszystkich grupach wiekowych. Wierzymy w to, że nauka angielskiego w przedszkolu może stać się dla dzieci wspaniałą przygodą. Chcemy oswoić dzieci z językiem obcym, wprowadzić je w świat kultury anglojęzycznej oraz zmotywować do dalszej nauki języka angielskiego w późniejszych latach. Zajęcia językowe organizowane są w formie zabawy, dostosowane są do wieku i możliwości naszych wychowanków.

Nasze przedszkole koordynuje siecią współpracy zrzeszającej nauczycieli wychowania przedszkolnego uczących języka angielskiego na terenie Brzegu. Sieć ta ma na celu wymianę informacji, materiałów oraz pomysłów pomiędzy nauczycielami, a powstała w wyniku wdrożenia programu rozwoju oświaty w Gminie Brzeg.
W bieżącym roku w szkolnym nauczyciele skupieni w ramach sieci zajmowali się zagadnieniem „Wykorzystania piosenek podczas zajęć z języka angielskiego”. Uczestniczyli w warsztatach na temat piosenek anglojęzycznych oraz wymienili się ciekawymi materiałami przydatnymi do pracy z dziećmi, które wykorzystali podczas zajęć dydaktycznych. Podsumowaniem wspólnych działań sieci miał być udział dzieci w festiwalu piosenki anglojęzycznej i zaprezentowanie na nim swoich umiejętności.

Dnia 07.06.2023 r. odbył się w Przedszkolu Publicznym nr 5 Międzyprzedszkolny Przegląd Piosenki Angielskiej pt. „We can sing”. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich brzeskich placówek publicznych i niepublicznych. Impreza adresowana była do dzieci 5-6 letnich.
Uczestnicy przedstawili piosenki o różnej tematyce i charakterze. Wykorzystali podczas występów kostiumy oraz zaprezentowali ciekawe układy choreograficzne.
PP 5 reprezentowali Ziemowit oraz Julia z grupy „Tygryski.”

Dzieci wykazały się wielką kreatywnością oraz entuzjazmem podczas prezentowania swoich utworów. W przerwach pomiędzy piosenkami rozwiązywały zagadki dotyczące Anglii oraz sprawdzały znajomość angielskich słówek.

Imprezę uświetniły krótkie występy przygotowane przez grupę „Słoniątek” oraz „Smerfów”. Przegląd przygotowały i przeprowadziły nauczycielki z PP 5: pani Monika Kużdżał oraz pani Monika Kołodyńska. Po zakończeniu części artystycznej uczestnicy zostali nagrodzeni brawami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez Burmistrza Brzegu – Jerzego Wrębiaka. Zadanie zostało zrealizowane ze środków Gminy Brzeg jako zadanie publiczne pn. „Przegląd piosenki angielskiej” przez Przedszkole Publiczne nr 5 oraz PTTK Oddział Ziemi Brzeskiej.

Monika Kużdżał
Prezes Koła PTTK „Mali odkrywcy”
przy Przedszkolu Publicznym nr 5