Marszałkowskie Dni Zdrowia
W teorii zdrowy styl życia ma co raz więcej zwolenników. Wszyscy chcemy lepiej wyglądać, być w lepszej formie fizycznej i cieszyć się dobrym zdrowiem. W praktyce nie zawsze znajdujemy czas, żeby o siebie zadbać. Jak to zmienić? Zaczynając od podstaw, czyli uświadomienia sobie, że na zdrowy styl życia składają się decyzje i wybory podejmowane każdego dnia, a dotyczą one różnych sfer życia.
Na przeciw brzeskiej społeczności wyszło Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajoznawcze oddział Ziemi Brzeskiej realizując w czasie wakacje ,,Marszałkowskie dni zdrowia”. W zrealizowanym programie promowaliśmy edukację zdrowotną, pogłębialiśmy wiedzę i świadomość w zakresie profilaktyki i zapobiegania skutkom nieprawidłowego stylu życia w oparciu o następujące obszary: aktywność fizyczna, równowaga między pracą zawodową , a życiem prywatnym, dobrostan psychiczny. Zachęciliśmy uczestników projektu do przebywania na łonie natury- stąd czerpiemy energię do działania oraz korzystania z darów natury np. zioła. Zamierzony cel zadania osiągnęliśmy poprzez organizację cyklu warsztatów pn. ,,Spotkania ze zdrowiem” oraz aktywny wyjazd trasami rowerowymi Opolszczyzny. W ramach warsztatów umożliwiliśmy uczestnikom: systematyczne ćwiczenia fizyczne i umysłowe (gimnastyka mózgu) na świeżym powietrzu, rekreację ruchową poprzez takie formy aktywności jak jazda na rowerze czy nordic walking , zbieranie i utrwalanie ziół z czystych obszarów województwa opolskiego .
Tym samym zrealizowaliśmy trzy ważne kroki do zadbania o własne zdrowie:
Krok 1 – planowanie codziennej aktywności fizycznej
Krok 2 – zadbanie o zdrowie psychiczne
Krok 3- czerpanie z darów natury.
Projekt skierowany do mieszkańców Opolszczyzny cieszył się dużym powodzeniem. Czas wolny wakacji pozwolił brzeżanom na liczny udział w zajęciach. I chociaż wypracowanie nowych, prozdrowotnych zachowań to długotrwały proces, to z pomocą „małych kroków” stał się prostszy. Wbrew temu, co myślimy, wprowadzenie zdrowych nawyków do naszego życia nie musi oznaczać rewolucji. Jest wręcz odwrotnie — do najtrwalszych zmian prowadzi droga ewolucji. Ważne jednak, żebyśmy o dbaniu o zdrowie myśleli w kategoriach długodystansowych, czyli jak o czymś, co wprowadzimy do swojego życia na stałe, a nie tylko na chwilę.
Projekt był finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.