W dniu 21.10.2023 r. w Klubie Wojskowym I Pułku Saperów w Brzegu odbyły się eliminacje XXXIX Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży Szkolnej województwa opolskiego, pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Opolskiego p. Andrzeja Buły. Organizatorem eliminacji wojewódzkich był Oddział PTTK Ziemi Brzeskiej. Do eliminacji przystąpiło 15 uczniów klas IV-VIII ze szkół podstawowych. Organizator dopuścił również do udziału w konkursie uczennicę z klasy II, Wiktorię Jaworską, ale bez możliwości awansu do eliminacji ogólnopolskich. Gośćmi honorowymi byli: Wiceprezes ZG PTTK, Członek Honorowy PTTK i Prezes Oddziału Regionalnego PTTK Śląska Opolskiego, p. Lucjusz Bilik oraz Burmistrz Brzegu, p. Jerzy Wrębiak i Kustosz Pałacu w Łosiowie, p. Monika Szczypior.

Jury w składzie: p. Elżbieta Bendzera, p. Lucyna Mystek, p. Sylwia Jamka, p. Elżbieta Klimek oraz p. Tadeusz Jurek wybrało ze swojego grona przewodniczącego i sekretarza. Przewodniczącą została p. Sylwia Jamka, która przypomniała najważniejsze zadania konkursu krasomówczego – zachęcanie do poznawania własnego regionu, jego historii i dorobku, zdobywanie wiedzy o Polsce i Polakach, rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Przypomniała również uczestnikom i opiekunom kryteria oceniania oraz zasady punktacji. Podkreśliła, iż są to konkursy krasomówcze, a nie recytatorskie. Wypowiedzi powinny być spontaniczne, sugestywne, zaprezentowane barwną i piękną polską prozą. Śpiew, gra na instrumencie czy strój ludowy nie powinny zdominować wystąpienia. Ważne jest dostosowanie tekstu do osobowości i wieku występującego, a także kontakt ze słuchaczami.

Następnie prowadzący konkurs p. Marian Stachuła zaprosił uczestników do losowania kolejności wystąpień. Przypomniał również, że wystąpienie powinno trwać 5 min. z tolerancją 30 sekund – prowadzący mierzył czas. Poinformował o zasadach punktacji. W przesłuchaniach każdy z członków Jury ma do swojej dyspozycji skalę punktów od 0 do 10, a suma punktów przyznanych przez wszystkich członków Jury podzielona przez ich liczbę daje właściwą ocenę poszczególnych uczestników.

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników Prowadzący konkurs ogłosił godzinną przerwę, w czasie której toczyły się obrady Jury, a wszyscy uczestnicy, opiekunowie i goście udali się na obiad.

Po przerwie Przewodnicząca Jury, p. Sylwia Jamka, ogłosiła wyniki (zestawienie w poniższej tabeli) i poinformowała, że Jaśmina Kużdżał (ucz. kl. IV z PSP NR 1) reprezentująca Klub Wojskowy I Pułku Saperów w Brzegu i Malwina Dendewicz (ucz. Publicznej Szkoły Podstawowej I im. Orląt Lwowskich w Szybowicach) będą reprezentowały województwo opolskie w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, który odbędzie się w Legnicy, w dniach 16-19 listopada 2023 r.

Następnie Prezes PTTK Oddziału Ziemi Brzeskiej Wilhelma Barańska pogratulowała Jaśminie Kużdżał i jej opiekunce, p. Janinie Koronkiewicz oraz Malwinie Dendewicz i jej opiekunowi, p. Franciszkowi Dendewiczowi, ale również gratulowała wszystkim uczestnikom i ich opiekunom wręczając podziękowania, nagrody oraz upominki ufundowane przez Marszałka Województwa Opolskiego, p. Andrzeja Bułę. Wśród upominków były też prezenty – niespodzianki ufundowane przez Prezes Wilhelmę Barańską. Za zgłoszenie zwycięzców do Legnicy i przesłanie niezbędnych dokumentów odpowiedzialna jest Wiceprezes ds. Młodzieży kol. Elżbieta Kużdżał.

Na zakończenie p. Prezes Wilhelma Barańska podziękowała członkom PTTK Oddziału Ziemi Brzeskiej za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu konkursu. Szczególne wyrazy wdzięczności przekazała p. Janinie Koronkiewicz, która od wielu lat udziela uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego gościny w Klubie Wojskowym I Pułku Saperów w Brzegu.

Autor: Elżbieta Kużdżał