W kolejnej odsłonie chciałabym zachęcić brzeskich seniorów do korzystania z oferty turystycznej jaką proponuje PTTK Odział Ziemi Brzeskiej z kol. Prezes Wilhelmą Barańską na czele.  Oddział PTTK funkcjonuje w Brzegu od 73 lat i zawsze był liderem działalności turystycznej wśród dzieci i dorosłych. Ostatnie lata jednak to niezwykły wzrost aktywności seniorów. Stanowią oni 75 % procent wszystkich członków PTTK (najliczniejszego oddziału na Opolszczyźnie). Tegoroczny sezon turystyczny rozpoczął się wyjątkowo wcześnie, bo już w lutym, wycieczką do Krakowa. Wystawa szopek oraz obrazy Tamary Łempickiej spowodowały, że zimowa pogoda nikogo nie zniechęciła. W marcu zaliczyliśmy wyprawę do Poznania, a od kwietnia do listopada, co dwa tygodnie można wyruszać na bliższe i dalsze wycieczki. Pełną informację o wszystkich imprezach turystycznych Oddziału PTTK można znaleźć na stronie internetowej https://brzeg.pttk.pl. Atrakcji nie zbraknie – kolejne odsłony Wielkopolski, Dolnego i Górnego Śląska, Wrocławia oraz wiele innych. Na poszczególne wycieczki można zapisywać się w siedzibie PTTK przy ul. Chrobrego 18 u kol. Wilhelmy Barańskiej lub na wycieczki organizowane przez Koło PTTK „Jarzębina” przy Pl. Moniuszki 1 – przy zapisach członkowie PTTK mają pierwszeństwo. W ubiegłym roku z oferty turystycznej naszego oddziału skorzystało ok. tysiąc osób i w zdecydowanej większości uczestnikami byli seniorzy.

Jeżeli ktoś nie może z różnych powodów podróżować w realu, to jest jeszcze możliwość odbycia wycieczki wirtualnej, ponieważ od listopada do kwietnia w funkcjonuje Kawiarenka „Pod Globusem” (w kawiarni „Ambrozja”), do której  jej pomysłodawca, kol. Jan Janota zaprasza w każdą środę, aby posłuchać opowieści o podróżach krajowych i zagranicznych oraz obejrzeć najciekawsze zdjęcia. Oddział PTTK organizuje również wyjazdy na wydarzenia kulturalne. Ja, niżej podpisana w każdym miesiącu zapraszam seniorów do teatru w Opolu, we Wrocławiu, do filharmonii, opery czy ostatnio do Kapitolu. Staram się, aby to były różnorodne wydarzenia, a szczególnie takie, których w Brzegu nie będziemy mieli możliwości oglądać, np. fantastyczny spektakl, zrobiony z ogromnym rozmachem – „Sen nocy letniej” czy „Ziemia obiecana”. Komplet uczestników na każdym wyjeździe (do Kapitolu 102 osoby) świadczy o tym, że pomysł jest trafiony. Jeżeli dodamy do tego regularne spektakle wystawiane na scenie BCK (bilety dużo tańsze), a poziom wykonania amatorskiego jest również znakomity, mamy w czym wybierać.

Cieszy fakt, że brzeżanie doceniają rodzimych artystów, bo bilety na lokalne spektakle trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem. „Trzymajcie chwilę” Seniorzy. Brawo!

c.d.n. Seniorka – E. Kużdżał