Z A P R O S Z E N I E

 

Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej w Brzegu zaprasza do udziału w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego Dzieci i Młodzieży, które odbędą się w dniu 26 października 2024 r. o godz.10.00 w Klubie Wojskowym 1 Pułku Saperów przy ul. Piastowskiej 14 w Brzegu.

Termin zgłoszeń uczestników:   15.10.2024r.

Miejsce składania zgłoszeń:   Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej,

                                                49-300 Brzeg, ul.Chrobrego 18

                                                (w godz. 10.00 -16.00 )

Zgłoszenie winno zawierać:  – imię i nazwisko uczestnika, adres, telefon

                                              – tytuły dwóch tematów konkursowych

                                              – nazwa placówki, adres, telefon

                                              – imię i nazwisko opiekuna, telefon

Informacje o konkursie:         – Prezes Wilhelma Barańska, tel. 517 965 646

                                                 e-mail: wbaranska@op.pl

                                              – wiceprezes ds. młodzieży Elżbieta Kużdżał,

                                                 tel. 781 116 281, e-mail: elzbieta.kuzdzal@wp.pl

                                                 także na:  www.brzeg.pttk.pl (tutaj znajduje się regulamin konkursu)

Organizator eliminacji wojewódzkich dopuszcza udział dzieci z kl.I- III, na zasadach przyjętych w regulaminie, ale bez możliwości awansu do eliminacji ogólnopolskich

 

 

ZAPRASZAMY !

Wyciąg z Regulaminu Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego
Dzieci i Młodzieży Szkolnej dotyczący eliminacji wojewódzkich w woj. opolskim

 

I Założenia ogólne konkursu   Celem konkursów krasomówczych jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, kształtowanie u młodzieży szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn, rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli. Zadaniem konkursów jest również rozbudzanie zainteresowań krajoznawczych wśród dzieci i młodzieży, zachęcanie do poznawania własnego regionu, jego historii, dorobku, zdobywanie wiedzy o Polsce i Polakach, wyszukiwanie tematów ciekawych krajoznawczo, a następnie ich prezentowanie.

 II Sprawy organizacyjne   Organizatorem eliminacji wojewódzkich w województwie opolskim jest Oddział Ziemi Brzeskiej PTTK. Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach wiekowych: a. Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Dzieci Szkół Podstawowych dla uczniów kl. IV – VIII. b. Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy Młodzieży Szkół Ponadpodstawowych.

Organizator eliminacji wojewódzkich dopuszcza udział dzieci z kl.I- III, na zasadach przyjętych w niniejszym regulaminie, ale bez możliwości awansu do eliminacji ogólnopolskich.

 

III Tematyka Konkursu  Uczestnicy przygotowują do zaprezentowania jeden temat związany z turystyką, krajoznawstwem i historią naszego kraju. Zalecana jest prezentacja walorów własnego regionu, jego zabytków, historii, współczesnych osiągnięć i sylwetek ciekawych ludzi, bliskich sercu uczestnika oraz zasłużonych dla kraju i regionu.

IV Warunki uczestnictwa W Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym Dzieci Szkół Podstawowych wystąpienie trwa 5 minut z tolerancją 30 sekund a w Konkursie Młodzieży Szkół Ponadpodstawowych 10 minut z tolerancją 30 sekund. O kolejności wystąpień decyduje losowanie. Uczestnik, który bierze udział w Konkursie po raz kolejny, nie powinien prezentować tego samego tekstu. Powtórzenie tekstu może skutkować obniżeniem punktacji.

V Kryteria ocen Przy ocenie  Jury będzie brało pod uwagę przede wszystkim: 1. Zgodność prezentowanych treści z tematyką konkursu. 2. Konstrukcję wypowiedzi. 3. Ogólną prezentację tematu. 4. Sugestywność wypowiedzi. 5. Jasność i logiczność formułowanych myśli. 6. Płynność oraz poprawność wyrażania się. 7. Bogactwo języka i jego barwność. 8. Dostosowanie tekstu do osobowości i wieku występującego.     9. Kontakt ze słuchaczami.

Należy pamiętać, że są to konkursy krasomówcze, a nie recytatorskie. Wypowiedzi powinny być spontaniczne, sugestywne, zaprezentowane barwną i piękną polską prozą. Śpiew, gra na instrumentach muzycznych, stroje ludowe, duża liczba cytatów nie powinny zdominować wystąpień krasomówczych.

VI Zasady punktacji  1. W przesłuchaniach eliminacyjnych każdy z członków Jury ma do swojej dyspozycji skalę ocen od 0 do 10 pkt. 2. Suma punktów przyznanych przez wszystkich członków Jury podzielona przez ich liczbę daje właściwą ocenę poszczególnych uczestników. 3. Punkty za przekroczenie limitu czasu są odliczane po podaniu średniej ilości punktów. 4. Za przekroczenie limitu czasu odejmuje się od średniej wartości 1 punkt.

VII Zasady pracy Jury 1. Jury pracuje zgodnie z zasadami zawartymi w tym Regulaminie. 2. Skład Jury powinien liczyć co najmniej pięć osób. 3. W skład Jury Konkursu wchodzą: przewodniczący, sekretarz i członkowie.

VIII Nagrody Organizatorzy eliminacji przyznają nagrody i decydują o ich liczbie.  Opiekunowie otrzymują podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu.

IX Postanowienia końcowe  W Finale Ogólnopolskim Konkursu bierze udział jeden laureat wyłoniony podczas eliminacji wojewódzkich z poszczególnych kategorii wiekowych wraz ze swoim opiekunem.

Komitet Organizacyjny Konkursu