PTTK dla dzieci

W tym roku już po raz ósmy zarząd Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej zorganizował dla swoich najmłodszych członków wyjazd z okazji Dnia Dziecka."Zapomniane umiejętności – szlak ginących zawodów" to była jedna z głównych atrakcji tegorocznego wyjazdu w dniu 03.06.2017r. Pomysłodawczyniami i organizatorkami były: prezes Wilhelma Barańska oraz Elżbieta Kużdżał – wiceprezes ds. młodzieży. Uczestniczyło w tej wspaniałej, turystycznej imprezie ok. 60 dzieci wraz z opiekunami: od przedszkola począwszy, na gimnazjum skończywszy. Szlak ginących zawodów położony jest w gospodarstwie agroturystycznym państwa Urszuli i Bogusława Gorczyńskich, w Czermnej – dzielnicy Kudowy Zdroju.

Na szlaku dzieci mogły poznać zapomniane już umiejętności rzemieślników i posłuchać ciekawych opowieści o nieznanych im urządzeniach czy przedmiotach codziennego użytku. Zaczęliśmy spacer od pracowni garncarstwa, gdzie odbył się pokaz lepienia naczyń z gliny. Każdy bez względu na wiek i zdolności miał możliwość wykonania własnoręcznego dzieła na kole garncarskim, z czego dzieci chętnie skorzystały – nawet najmłodsza uczestniczka – trzyletnia Pola ulepiła swoją miseczkę. Po kilku godzinach wykonane przez siebie prace dzieci mogły zabrać do domu. Następnie udaliśmy się do kuźni, gdzie zobaczyliśmy jak trudna jest praca kowala. Z kawałka rozgrzanego do czerwoności żelaza na naszych oczach wykuł podkowę – większość dzieci nigdy nie miała okazji dotknąć „ końskiego bucika.” Kolejną atrakcją był stary wiatrak, który państwo Gorczyńscy przywieźli ze wsi Potok odległej o 500 km, Mogliśmy wejść do środka i zobaczyć w pełni sprawny mechanizm służący do mielenia ziarna, a przy okazji, z dużej wysokości, podziwiać przepiękną okolicę. Kolejno odwiedziliśmy dom chleba, gdzie znajdował się piec do wypieku chleba opalany drewnem, żarna oraz inne nieznane dzieciom sprzęty i przedmioty codziennego użytku. Na zakończenie pokazu odbyła się degustacja, a smakowi wiejskiego chleba posmarowanego masłem lub smalcem z dodatkiem ogórka małosolnego trudno się było oprzeć. Do tego każdy uczestnik mógł sobie własnoręcznie przy ognisku upiec kiełbaskę. W międzyczasie można było popróbować swoich sił w rzucaniu rzutkami do celu lub pograć w piłkę nożną. Dla najmłodszych największą atrakcją był zwierzyniec z różnorodnym ptactwem - chińskie kaczki o niespotykanym upierzeniu, bażanty, flamingi, struś, biały paw czy biała sowa wzbudzały dziecięcy zachwyt. Spotkaliśmy tutaj wiele pospolitych zwierząt, ale był również egzotyczny dromader, alpaka czy jeżozwierz. Najmłodsi uczestnicy z zapałem dokarmiali małe koźlątka i króliki.

Dzięki ludziom dobrej woli oraz zaangażowaniu członków PTTK wszystkie dzieci otrzymały drobne upominki, słodycze oraz napoje. Na zakończenie nie mogło zabraknąć spaceru w pięknie ukwieconym parku zdrojowym oraz przepysznych lodów w kawiarni „U Sissi”. Wspaniała rodzinna atmosfera i słoneczna pogoda spowodowały, że wyjazd był niezwykle udany.

Nie są to jedyne atrakcje z udziałem Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej skierowane do najmłodszych. 10 czerwca odbył się rajd przedszkolaka, który od dziesięciu lat organizuje kol. Małgorzata Naumowicz ( dyrektor przedszkola i czł. Oddziałowej Komisji Rewizyjnej) wraz z pracownikami Publicznego Przedszkola nr 5, w którym funkcjonuje jedyne w Polsce koło PTTK skupiające przedszkolaków, regularnie zbierających punkty do odznaki „Siedmiomilowe buty”. Od kilku lat, dzięki finansowaniu przez Burmistrza Brzegu, jest realizowany projekt pn. „Brzeg jakiego nie znamy”, w ramach którego dzieci i młodzież mogą wziąć udział w grach terenowych, konkursach, lekcjach muzealnych czy spacerach familijnych, dzięki czemu historia i zabytki naszego miasta nie mają przed nimi żadnych tajemnic.

Pogoda.net
Wycieczki bliższe i dalsze