Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Brzeskiej zaprasza na eliminacje wojewódzkie Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, które odbędą się 21 października 2017r. o godz.10 w Klubie Wojskowym przy ul. Piastowskiej.

Zgłoszenia na konkurs proszę przesyłać drogą e-meilową na adres: wbaranska@op.pl lub listownie na adres:

Biuro PTTK, 49-300 Brzeg, ul.Chrobrego 18

lub telefonicznie: na nr tel.517 965 646.

Eliminacje będą się odbywać w kategoriach:

szkoły podstawowe - klasy 1-7, klasy gimnazjalne oraz szkoły ponadgimnazjalne.

Regulamin - kliknij.

W dniach od 28 do 29 kwietnia 2017 roku drużyny reprezentujące Publiczne Gimnazjum nr 3 w Brzegu w składzie: Karolina Rosak, Daria Warchał i Natalia Pluta, opiekun Barbara Dacyszyn oraz Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 w Brzegu w składzie: Jakub Bidet, Dariusz Marszałek i Mateusz Zalewski opiekun Paweł Kulczycki wystartowały w finale wojewódzkim Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego. Organizatorem turnieju od kilku lat jest PTTK Oddział Sudetów Wschodnich w Prudniku.

Trudno uwierzyć, że OMTTK organizowany jest od 1972 roku. Konkurs nie należy do łatwych, ponieważ składa się z siedmiu konkurencji, w których trzeba się wykazać wiedzą z wielu dziedzin, a także kondycją fizyczną oraz umiejętnościami traperskimi.

Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych – poranny atak zimy w piątek i ciężkich warunków na drodze Nysa - Prudnik, do schroniska w Wieszczynie dotarło dziesięć drużyn. Po krótkim powitaniu młodzi turyści przystąpili do części teoretycznej konkursu, która miała charakter testu składającego się ze 100 pytań obejmujących zagadnienia: krajoznawcze dotyczące województwa opolskiego i podkarpackiego, turystyczne (w tym historii PTTK), topograficzne, bezpieczeństwa o ruchu drogowym i udzielania pierwszej pomocy. Następnie zespołowo startowali w konkurencjach dotyczących znajomości piosenek turystycznych, określania azymutu i pracy z mapą Bieszczad, którą każda drużyna musiała przywieźć ze sobą. Jeszcze przed godziną czternastą uczestnicy imprezy musieli pokonać rowerowy tor przeszkód i udzielić pierwszej pomocy z wykorzystaniem wyposażenia apteczki w groźnych, ale na szczęście pozorowanych przez wolontariuszy PCK, wypadkach. O godzinie 16 uczniowie sprawdzili swoje umiejętności praktyczne podczas marszu na orientację. Wszyscy uczestnicy uznali, że jest to ich ulubiona konkurencja i pomimo leżącego w górach śniegu, padającego deszczu i chłodu wszystkie drużyny wracały do schroniska z uśmiechem na twarzy.

Rywalizacja między zespołami przebiegała w miłej i życzliwej atmosferze. Drużyny z Brzegu zajęły w ogólnej klasyfikacji: IV miejsce w kategorii szkół podstawowych i III miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. Cieszymy się i dziękujemy, że od wielu lat pani Wilhelma Barańska – prezes PTTK Oddział Ziemi Brzeskiej z wielką życzliwością traktuje udział brzeskich szkół w tym wydarzeniu. Dziękujemy także pani Elżbiecie Kużdżał – wiceprezes d/s. młodzieży za „przetarcie szlaków” w OMTTK, poświęcony czas, okazaną pomoc i za to, że zawsze chętnie dzieli się swoim doświadczeniem zdobytym w tym konkursie.

Była to okazja do nawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń szkolnych wśród nastolatków i ich opiekunów. Pewne jest, że uczniowie podnieśli poziom swojej wiedzy i rozbudzili zainteresowania swoją Małą Ojczyzną.

ryczyn_2011_06.jpg